1419/​1730

“Let Saksisk Blomst”. Fade og skåle af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med blomster. 18.-19. årh. L. 19–47. Diam 34. (12)

Bestående af aflangt serveringsfad, 2 mindre aflange serveringsfade, rundt serveringsfad, oval serveringsskål, 2 sauceskåle, 5 større og mindre bladskåle.

Proveniens: Wanda Müller, datter af etatsråd og københavnsk bygherre Gustav Ferdinand Bock.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Alle bladfade med mindre kantafslag på blomsterne ved hank. Begge sauceskåle med hårrevne. Rundt fad med gennemslidninger i glasur. Et mindre oval serveringsfad med hårrevne. Stort serveringsfad med gennemslidninger i glasur.

Varia, 8. maj 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK