1505/1552
Sønderjysk rokoko kandisskål af sølv, ligeknækket, stående på tre ben. Punslet i bunden med navn Seef Peter Johann Schütts Wittre. Mester Fridrich Christopher Hansen, borgerskab Åbenrå 1760. Vægt 258 gr. H. 8 cm. L. 17 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
24 bud