Foto endnu ikke klar
1514/885
“PH 4/3”. Høj bordlampe med stel og fatningshus af messing mrk. “Patented”, hvid/hvid overskæm af kobber. Dertil underskærm str. U-4 af massiv et-lags opalglas. Udført 1928–1933 hos Louis Poulsen. H. 68. (2)
Underskærm med revne. Overskærm senere bemaling. Nyere fatning. Afbryder mangler. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
25 bud