2418/​502

Michael Kvium (f. Horsens 1955)

Motorcykelbillede. Sign. på bagsiden Kvium 83. Olie på lærred. 130×162. Uindrammet.

Udstillingsetiket fra Kunstnernes Efterårsudstilling, København, på bagsiden. Den amerikanske roadmovie Easy Rider, med Dennis Hopper og Peter Fonda som udstødte, der kørte rundt i det amerikanske landskab på deres motorcykler, inspirerede den unge Michael Kvium, der ligesom alle andre unge drenge på den alder ville være fri på vejen uden for samfundets normer. og regler. Michael Kvium sparede op og realiserede sin drøm om at købe en motorcykel. Han var 18 år, da han blev en del af Horsens MC-Klub og kørte derefter ned gennem Europa og deltog i MC stævner. Mens Michael Kvium var i motorcykelmiljøet, blev han færdiguddannet som bladkunstner efter en treårig læringsperiode hos Mogens Schou Christiansen på Horsens Folkeblad. Her lærte han at bruge sine øjne på en helt ny måde for at få de rigtige proportioner ind i sine illustrationer. Mod slutningen af ​​sin tid på Horsens Folkeblad begyndte han at male og tegne motiver fra motorcykelverdenen, ofte møder og portrætter af sine venner. Michael Kvium havde altid ønsket at blive kunstner, men nu kom ideen tættere på. Der var også malerier og tegninger fra hans tid i motorcykelmiljøet, som han indleverede til Det Kongelige Danske Kunstakademi, da han blev optaget som elev i 1979. Michael Kvium malede overvejende hyperrealistisk i sin første tid på Akademiet. Det kan ses på maleriet Horsens MC, hvor motorcykelmiljøet hjemme fra Horsens stadig holder fast og giver kunstneren stor inspiration til at udforske malerens mange muligheder.' Kilde: “Michael Kvium”, Horsens Kunstmuseum.

Mindre håndteringsmærker. Herudover god original stand.

Moderne kunst og design, 30. april 2024

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag