1703/1201
Håndtaske af orange læder med to kædestropper samt beslag af sølvfarvet metal, et stort rum med lynlås, et indvendigt rum med lynlås, en lille indvendig åben lomme og med mønstret for. Måler ca. 28×36×10 cm.
Primært for fremstår med alders og brugsslitage. Ét beslag er udskiftet. Lynlås-skyder i indvendig lomme udskiftet med nøgleringsøsken. Tegn på brugsspor ved øvre og nedre kanter.
Smykker, 18. januar 2017
Vurdering
Hammerslag