Martin Kaalund-Jørgensen (f. Lime, Nørup Sogn 1889, d. København 1952)
Landskab. Sign. Martin Jørgensen 18. Olie på lærred. 62×74.
Talrige minder afskalninger. Behov for let overfladerensning.