1245/1631
Hatteform og en samling hattemagerværktøj. Samt større og mindre skrin af bemalet træ, begget dekoreret med initialer og årstal MHD 1828 og MND 1835. 19. årh. Skrin H. 14. L. 42 B. 27 og H. 9. L. 30,5. B. 11,5. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hatteform plettet.
Varia, 8. november 2012
Vurdering
Hammerslag