Foto endnu ikke klar
846/​95

Hans Jørgen Hammer (f. København 1815, d. Rom 1882)

“Bönderkarle og Piger fra Hedeegnen imellem Kjöge og Roeskilde samles til Lystighed under aaben Himmel en Helligdags Eftermiddag”. Sign. H. J. Hammer (sammenskrevet) Kjøbenhavn 1847. Olie på lærred. 76×105.

Udstillet: Charlottenborg 1847 nr. 82. Tilkendt den Neuhausenske præmie.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK