1403/57
Thorvald Niss (f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905)
Efterårsdag ved en skovsø. Sign. monogram 1897. Olie på lærred. 67×60.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 13. januar 2014
Vurdering
Hammerslag