821/​285

Stort russisk toiletspejl af sølv, top med russisk mitrakronet våbenskjold fra fyrsteslægten Gagarin eller Hilkov, nederst spejlmonogram, drevet med rocailler, blomster og ranker, bagside af træ. Carl Boianovski, stemplet med den russiske dobbeltørn som Kejserlig Hofleverandør, guardein Alexander Nicolajevich Mitin 1853, Skt. Petersborg bymærke, lødighed 84. H. 86. B. 69.

Proveniens: Erhvervet fra Baronesse Gyldenstjernes bo i slutning af 1960'erne, Danmark.

Malerier, varia og våben, 31. maj 2011

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK