870/​208

Johan Pieter Kroese (f. Wuppertal 1702, d. Amsterdam 1778)

Hollandsk standur i kasse af nøddetræ, skive af forgyldt messing med gennembrudet hjørneornamenter, timekrans med romer og arabertal, matteret center med minut og kalender funktion, portalformet top med bemalet månefase. Sign. J P Kroese Amsterdam. Ca. 1750. H. 240. B. 51. D. 28.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK