1503/183
Standur i kasse af delvist bemalet og forgyldt træ, urskive af bemalet metal med ornamenter, timekrans af tin med romer- og arabertal, urværk med sekundviser. Sign. L. Hans Spraekebüll. 18.-19. årh. H. 228.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Restaureret. Nyere bemaling.
Ældre malerier og møbler, 12. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud