2417/853
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Gulvvase af stentøj med istemplet mønster. Dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. Nils, HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 31.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Munding med to afslag, hveraf et limet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag