2420/​706

Henri de Toulouse-Lautrec (f. Albi 1864, d. Malromé 1901)

“Reine de Joie, par Victor Joze chez tous les libraires”, (1892). Senere optryk fra ca. 1953, Graphis, Zürich, med label på bagsiden. Sign. i trykket. Oprindelig trykt hos Imprimerie Edward AncourtT & Cie, Paris. Litografi i farver i to dele monteret på støttepapir. Bladstørrelse 140×97. Uindrammet. Er i rummet bag ældre malerier

Fremstår med alder og slitage; herunder gulnet papir, papirtab, revner, afrivninger, reperationer, fugtpletter, misfarvninger og tegnestifthuler fra tidligere ophæng. Er rullet sammen i rør. Eftersyn tilrådes.

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

509567 7.000 DKK