1412/1505
Lommeur med spindelgang i rillet kasse af 18 kt. guld med timerepetition og stopfunktion, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, støvkapsel af forgyldt metal. Ca. 1800. Vægt ialt 125 gr. Kassediam. 58 mm. Samt kæde af 14 kt. guld med signet og nøgle, ej lødighedsmærket, vægt ialt 35 gr. (2)
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger. Krakeleringer på skiven. Kæde med nogen reparation.
Varia, 20. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
32 bud