2420/140
Dansk Louis XVI spejl i ramme af delvist forgyldt mahogni, udskåret med blomster, bladværk og svanehals samt kanneleringer. 18. årh.s slutning. H. 139. B. 61.
Manglende ornament ved top samt fod på urne. Spejlglasset anløbent. Mindre afskalninger. Revner i træet. Falmet. Brugsslitage. Ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud