1650/754
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Horisont”. Udfoldelig væglampe af messing. Vægmontering fineret med teak. Udført hos Fog & Mørup. Maks. L. 84.
Litteratur: Fog & Mørup katalog 1960'erne.
Let brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Finérafslag på vægmontering. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag
24 bud