841/​88

Leis Schjelderup (f. Kristiansand 1856, d. Roskilde 1933)

Tænksom ung pige i syrenfarvet dragt siddende på en bænk i haven. Sign. monogram 88. Olie på lærred. 27×34.

Udstillet: Baroniet Rosendal, Norge, 2004.

Leis Schellerup var tilknyttet baroniet Rosendal via familievenskab. Hendes far Georg Elias Schellerup var byfoged i Bergen og god ven med stamhusbesidder Marcus Gerhard Hoff Rosencrone, der blev hendes mæcen og som ydede hende økonomisk støtte gennem årene.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK