Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 203”. Armstol af egetræ med indlæg af wengé i ryggen, sæde med brunt patineret skind. Tegnet 1969. Udført hos PP Møbler.
I slutningen af 1960'erne tegnede Wegner to prototyper, som blev videreudviklet i samarbejde med PP Møbler. Wegner tilbød værkstedet, at de kunne fremstille prototyperne, hvis de var interesserede, men snedkermester Ejnar Pedersen valgte kun at producere den ene. Og i 1969 blev PP203 således lanceret, den anden stol gik til Getama. Med PP203 begyndte PP Møbler at producere Wegners modeller og var ikke længere blot underleverandør, som man havde været i mange år. I de første år blev stolen dog solgt gennem Johannes Hansen Møbelsnedkeri A/S, da PP Møbler endnu ikke havde deres egen salgsorganisation.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. januar 2013
23 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||