L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“En Time i en Landsbyskole. En Pige er oppe ved Katederet ved Siden af Læreren; fire andre Piger paa Skolebænken”. Sign. L. A. Ring 86. Olie på lærred. 27×34.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 75.
Proveniens: Vekselerer Bauders samling. ABR auktion 431, 1981 nr. 351, købt for 31.000 kr.
Malerier, 29. november 2011