1513/34
Louis XVI dragkiste af hvidmalet træ, front med fire skuffer. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 127. B. 124. D. 59.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Senere greb og låseblik. Revner i træet. Afslag nederst på to ben(løsdele medfølger)
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
Vurdering
Hammerslag