Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol af cubamahogni, løs sædehynde betrukket med dybthæftet mørkebrunt skind. Model 4283. Formgivet 1944. Udført hos Fritz Hansen, 1976. Sølvplade i ryggen stemplet Fritz Hansen EFT 284/400, Hans J. Wegner, 1975.
I 1974–1975 besluttede Fritz Hansen, at lave en specialproduktion af “Kinastolen” af cuba mahogny. I 40 år, siden 1934, havde firmaet haft cubamahogny liggende på lager i et skur og man anslog, at man kunne fremstille 400 stole. Hver stol blev forsynet med en sølvplade nederst på rygstykket, nummereret med pågældende nummer ud af 400, firmanavn og Hans J. Wegners trykte signatur.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben.
Moderne kunst og design, 9. december 2014