865/​299

Russisk ikon med fremstilling af opstandelsen, tempera på træ dækket af rigt punslet og drevet forgyldt sølv oklad. Tilsyneladende ej mesterstemplet, uidentificeret oldermand OV 1777–1789, guardein Stepan Belkin 1778–1788, Moskva bymærke. 35,5×32.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK