732/​1452

Vilhelm Hammershøi (b. Copenhagen 1864, d. s.p. 1916)

Interiør med kunstnerens hustru Ida i hjemmet i Strandgade 30. Ca. 1905. Sign. V. H. 55×46.

Afbildet: Herman Madsen, “200 danske malere og deres værker”, bd. II s. 23 (målene forkerte). Poul Vad, “Hammershøi. Værk og liv”, 1988 s. 204. Poul Vad, “Vilhelm Hammershøi and Danish Art at the Turn of the Century”, 1992 s. 204. Poul Vad, “Hammershøi. Værk og liv”, 2003 s. 313. Nils Olsen, “Skandinavische Interieurmalerei zur Zeit Carl Larssons”, 1999 fig. 34. Philippe Delerm, “Intérieur”, 2001 s. 58.Proveniens: Kunsthallens Auktioner 279, 1965 nr. 57, afb. s. 7. ABR auktion 461, 1984 nr. 84. En rygvendt, sortklædt kvinde med blottet nakke i et tomt eller halvtomt interiør er uden tvivl én af Vilhelm Hammershøis mest karakteristiske motivtyper. Det er ligeledes typisk for Hammershøis motiver, at den skildrede kvindeskikkelse ikke umiddelbart foretager sig noget bestemt, men snarere står ubevægelig og fastfrossen midt i stuen. I stedet for at bidrage til en egentlig handling fungerer hun mere som et dekorativt, grafisk element i fuld harmoni med rummets linier, konturer og stærke kontraster mellem sort og hvid, lys og mørke. Også lejlighedens mange hvidmalede døre og vinduer er ofte i fokus. Her bringer de mange åbne døre lidt liv og dynamik ind i de ellers stille rum, og sammen med det lille stykke af vinduet, der anes i baggrunden, skaber de desuden lys og dybde. Ligesom interiørmaleriet af den siddende kvinde med sytøj i hånden, som Bruun Rasmussen solgte på auktion 727, 2003 nr. 1258 stammer dette motiv fra lejligheden i Strandgade 30, hvor Hammershøi boede i perioden 1898–1909.

Condition

Fine and original condition except from a few retouches in the bottom right corner: On the floor, on the door and on her skirt - but absolutely nothing serious. Comes with two different frames - the original golden one and a black one with a guilded border nearest the painted part, also from around 1910.

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 9 June 2004

Category
Estimate

3,500,000–4,000,000 DKK

Sold

Price realised

3,500,000 DKK