2420/766
Knud Friis (f. 1926, d. 2010)
Elmar Moltke Nielsen (f. Vejle 1924, d. 1997)
Rektangulært spisebord af massiv hvidpigmenteret fyr. Udført hos Hirtshals Savværk. H. 70. L. 200. B. 99.
Møblerne blev præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1978, i Bella Centret, København.
Litteratur: Mobilia no. 274–275, s. 23.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bordplade med nogle hak.
Vurdering
Hammerslag
1156595 | ||
1060598 | ||
1156595 | ||
1060598 (Autobud) | ||
1156595 | ||
1060598 | ||
1156595 | ||
1072499 | ||
857682 |