2420/​766

Knud Friis (f. 1926, d. 2010)

Elmar Moltke Nielsen (f. Vejle 1924, d. 1997)

Rektangulært spisebord af massiv hvidpigmenteret fyr. Udført hos Hirtshals Savværk. H. 70. L. 200. B. 99.

Møblerne blev præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1978, i Bella Centret, København.

Litteratur: Mobilia no. 274–275, s. 23.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Bordplade med nogle hak.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

1156595 8.500 DKK
1060598 8.000 DKK
1156595 7.500 DKK
1060598 (Autobud) 7.000 DKK
1156595 7.000 DKK
1060598 6.500 DKK
1156595 6.000 DKK
1072499 5.500 DKK
857682 5.000 DKK