1348/841
Steen Østergaard (f. 1935)
Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
Sæt på fem stabelstole af hvid glasfiberarmeret polyamid, hynder i sæder med orangerødt uld. Model 290. Udført hos CADO. (5)
Litteratur: Cado brochure december 1970.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Hynder med slid.
Moderne kunst og design, 26. november 2013
Vurdering
Hammerslag