1951/763
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“VP Europa”. Standerlampe med stel af forkromet metal. Skærm af opalglas. Formgivet 1977. Udført hos Louis Poulsen. H. 132.
Proveniens: Hans J. Wegner, fra hans private hjem.
Litteratur: Vitra Design Museum: “Verner Panton the collected works”, afbildet s. 294.
Brugsslitage. Afskalninger på fod. Let løs stamme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
16 bud