Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Rektangulært sofabord med stel af Rio-palisander, top ilagt polykromt dekorerede kakler. Sign. Bjørn Wiinblad. Udgået fra Illums Bolighus, med plakette herfra. H. 49. L. 109. B. 64.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Tegn på brug, herunder ridser, mærker samt skjolder. Ben med dybere mærker. Kakler med revne samt nogle mindre glasurafslag.
Moderne kunst og design, 14. april 2015
12 bud