795/​42

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

To drenge siddende i sollyset på Skagen Strand. Sign. S. Krøyer Skagen 93. Olie på lærred. 38×60.

I slutningen af 1870'erne studerede Krøyer i Paris under Léon Bonnat og blev der påvirket af det naturalistiske plein-air-maleri med dets fokus på lys og farver. I 1882 besøgte Krøyer Skagen for første gang og blev straks betaget af dette øde sted, omgivet af vand og med flere solskinstimer end i resten af landet. Udover at være en fremragende skildrer af lys og farver, var Krøyer også en dygtig firgurmaler. Han malede ofte sig selv, sin kone Marie eller lokale fiskere siddende, gående eller arbejdende på Skagen Strand. Sommetider var børn hans foretrukne motiv, og de er da gerne skildret legende eller badende på stranden, som det ses i dette maleris baggrund. Ikke ofte ses de siddende som i forgrunden her. Måske er disse to drenge på ferie fra København og sidder nu nysgerrigt og betragter de lokale fiskere?

Trésor - Jubilæumsauktion, 18. november 2008

Vur­dering

3.000.000 DKK

Hammerslag

2.450.000 DKK