1951/30
To damelommeure af 14 kt. guld, hvide skiver med sorte arabertal, støvkapsler af metal samt signet vedhæng af 14 kt. guld med udskåret karneol og urkæde af 8 kt guld. Vægt ca. 77 gr. Kassediam 3–3,3. L. 3,7 og 140. (4)
Der garanteres ikke for funktionaliteten. Graveret. Kroner, kæderinge samt karabinhage på urkæde ej guld. Ene lommeur med krakeleringer og afslag på skive. Signet med mindre revner samt antaglig repareret.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag