866/​176

Ludvig Holberg (f. Bergen 1684, d. 1754)

E-M. II 153. [Ludvig Holberg]: Hans Mickelsen: Comoedier Sammenskrevne For Den Nye Oprettede Danske Skue-plads Ved Hans Mickelsen Borger Og Indvaaner I Callundborg. Med Just Justesens Fortale. Første Tome. Kbh: [Poul Phoenixberg] 1723. 1. udg. 12mo. (bladstørrelse, c. 14×9 cm.). 430 sider. Upagineret. På skrivepapir. Titelblad + 2 + de 2 sidste blade i faksimile (i alt 5 blade i faksimile). 3 blade med mindre reparation. Ét blad med mindre rift. Eksemplaret er tæt beskåret. Indbundet i et helbind af maroquin (spejlbind) med forgyldte dekorationer og helt guldsnit, ryg falmet, i æske (Anker Kyster.)

E-M. II 156. Hans Mickelsen: Comoedier Sammenskrevne For Den Nye Oprettede Danske Skue-plads. Anden Tome. Kbh: [Poul Phoenixberg] 1724. 1. udg. 12mo. (bladstørrelse, c. 15×8,5 cm.). 440 sider. Upagineret. Siderne D11v og D12v er ombyttet ved ombrydningen. Øverste del af de første og de sidste blade med fugtpletter, et blad med reparation. 2 blade med mindre huller, der påvirker tekst, ét blad med mindre maginalt hul. Indbundet i et samtidigt helbind af kalv.

E-M. II 159. Hans Mickelsen: Comoedier Sammenskrevne For Den Nye Oprettede Danske Skue-plads. Tredie Tome. Kbh: [J.J. Høpffner] 1725. 1. udg. 12mo. (bladstørrelse, c. 14,6×8,2 cm.). 320 sider. Upagineret. Eksemplaret er tæt beskåret. En del blade med marginalt, mindre teksttab på første og sidste linjer eller i slutningen af nogle ord i ydermargin. Gennemgående brunplettet. Indbundet i 1840'erne i et halvbind af kalv. Med forgyldt kronet monogram på ryggen (Frederik VI).

Samligen består af flg. 15 komedier: Første bind: Forord og “Den Politiske Kandestøber”, “Den Vægelsindede”, “Jean de France”, “Jeppe paa Bjerget”, og “Mester Gert Westphaler”. Andet bind: “Den 11. Junii”, “Barselsstuen”, “Det Arabiske Pulver”, “Iuele-Stue” og “Mascarade”. Tredje bind: “Jacob von Tyboe”, “Ulysses Von Ithaca”, “Kilde-Reysen”, “Melampe” og “Uden Hoved og Hale”.

Ekstremt sjældent og unikt sæt af den dansk-norske forfatter Ludvig Holbergs 15 første komedier. De 3 bind er i dag kun bevarede i meget få eksemplarer, og i privateje synes der blot at være nærværende komplette sæt. Desuden kender man til to sæt af bind 1 og 2. Som første og største dramatiker i dansk-norsk litteratur er Ludvig Holbergs betydning for dansk litteratur uvurderlig. Hans forfatterskab er enormt, men dets kerne er uden tvivl komedierne. Med disse var han banebrydende, da han i 1722 blev opfordret til skrive komedier det første offentlige skuespilhus i Danmark, Komediehuset i Lille Grønnegade. Til dette skrev Holberg som bestillingsarbejde 15 komedier beregnet for hovedstandens bredt sammensatte borgerlige publikum, som alle indgår i nærværende, unikke sæt. Holberg publicerede, alt imens han altså passede sit professorvirke på universitetet og sit øvrige forfatterskab, som er enormt, mange komedier. Langt de fleste i 1720'erne omkring Teatret i Lille Grønnegade; den sidste håndfuld i årene op til hans død i 1754, da teatret var åbnet igen efter mange års lukning.

Holbergs komedier er intet mindre end udødelige og de bedste har stort set været læst og spillet uafbrudt. De første 15 komedier har ikke været til salg på det frie marked i flere årtier.

H.Ehrencron-Müller: Forfatterlexikon. Holberg. I-III. Kbh 1933–35. + P. Johansen: En Samling Holberg Bøger. Kbh 1984. + Ballhausen: Om de bevarede eksemplarer af Hans Mikkelsens Comoedier, in: Festskrift til Erik Dal: Hvad Fatter gjør, 1982, p. 24–33.

Malerier, tegninger & bøger, 20. september 2016

Vur­dering

300.000–500.000 DKK

Hammerslag

400.000 DKK