2419/23
Fransk bordur med spilleværk, kasse af palisander indlagt med lyst træ, regulator pendul og beslag af forgyldt bronze, forsølvet skive, glasklokke medfølger, base med mekanisk spilleværk. 20. årh.s begyndelse. Ur H. 47. B. 25. D. 14. Glasklokke H. 66.
Jvf. sælger er uret købt på verdensudstillingen i Paris i 1937.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul medfølger.
Vurdering
Hammerslag
15 bud