185/​37

Krestine Harboe (f. 1977)

Uden titel, 2020. Sign. Krestine Harboe. Glaseret lertøj. 32×20×17.

Den danske kunstner Krestine Harboe (f. 1977) bor og arbejder i Aarhus, Danmark. Hun er en anerkendt kunstner med en passion for nordisk mytologi og natur. Efter sin eksamen fra Aarhus Kunstakademi i 2016 har hun skabt en imponerende samling af keramiske værker, der udforsker sammenhængen mellem kultur, mytologi og kunst. Hendes unikke tilgang og tekniske kompetencer har gjort hende til en markant skikkelse inden for keramisk kunst i Danmark. Hendes skulpturer, ofte helt abstrakte med et stærkt organisk præg, er resultatet af en metode, der går ud på at indsamle grene og organisk materiale, påføre forskellige typer flydende ler og omhyggeligt brænde for at efterlade spor og former i det porcelænslignende ler. Repræsenteret ved Jacob Bjørn Galleri.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK