861/​24

“En krydsende Krigscorvet i Vending”. 1832. Sign. E. Betegnet af kunstneren “En krydsende Krigscorvet i Vending, dens Fokkermast er fjernet 200 Alen. Skibets Diametralplan afviger 50 Gr fra Billedets Paralel. Hoveddistancen 20 Tommer”. Betegnet med pen N 22, og med bly 249. Pen og lavering på papir. Bladstørrelse 24,5×31. U.r.

Proveniens: C. W. Eckersbergs dødsboauktion januar 1855 nr. 249 med beskrivelsen “en Korvet. Tusch; meget udført”.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK