861/​68

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Fire jagtscener recto og verso på to ark blåt brevpapir, monterede i to rammer. Én sign. monogram Dec. 37, tre usignerede. Betegnet hhv. “Fredag d. 15. Decbr. 37”, “Løverdag d. 16.”, “Søndag Morgen d. 17. Decbr.” og “Søndag Aften 28. 5.” Pen på papir. Bladstørrelse hver 18,5×11,3. (2).

Begge ark sendt som brev til “Herr Studios medc. Collien”, det ene med brevtekst omhandlende jagt i Jægersborg og dateret “Jægbg. d. 15. Decb. 37”. Der er muligvis tale om Theodor Collin (1815–1902), som blev cand. med. i 1841.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag