Padmasambhava af forgyldt bronze, siddende i lotus stilling på dobbelt trone, med højre hånd holdende en tordenkile, i venstre hånd en kraniekop. Hans ører er prydet med lotusøreringe med indlagte turkiser, iklædt folderig kåbe. Kina/Tibet. Qing, 18.-19. årh. Vægt 850 gr. H. 18 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015