1502/681
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
PH 3/2. Bordlampe med stamme og fodstykke af messing, monteret med grøn/guldlakerede metalskærme, skrueophæng. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Udgået af produktion.
Almindelig brugsslitage, herunder få ridser og mærker. Overskærm med enkelte, mindre buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 6. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
31 bud