1634/850
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/3”. Bordlampe med hvidlakerede metalskærme, stamme og fod af forkromet stål. Udført hos Louis Poulsen. H. 55. Diam. 45.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. august 2016
Vurdering
Hammerslag
14 bud