1351/630
Frits Schlegel (f. Frederiksberg 1896, d. Ordrup 1965)
Pendel med hejseværk samt baldakin af messing. Model P 295. Udført hos Lyfa. H. 27. Diam. 44.
Litteratur: Mobilia 1961.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2013
Vurdering
Hammerslag