1349/​8776

Pavel Akimov Ovchinnikov (, Moskva)

Russisk serveringsske af forgyldt sølv, dekoreret med champlevé emalje i gammel-russisk stil. Pavel Akimov Ovchinnikov, guardein IK 1875 (med kyrilliske bogstaver), Moskva bymærke, lødighed 91. Efterstemplet efter 1917. Vægt ca. 136 gr. L. 18.

Proveniens: Sælgers far erhvervede ovenstående, da han arbejdede ved den russiske ambassade i Moskva som landbrugsattaché 1934–1937 og 1946–1972.

Minimal aldersslitage, bl. a. få ridser og mærker samt afslag på emalje.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

17 bud

9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK