Pavel Akimov Ovchinnikov (, Moskva)
Russisk serveringsske af forgyldt sølv, dekoreret med champlevé emalje i gammel-russisk stil. Pavel Akimov Ovchinnikov, guardein IK 1875 (med kyrilliske bogstaver), Moskva bymærke, lødighed 91. Efterstemplet efter 1917. Vægt ca. 136 gr. L. 18.
Proveniens: Sælgers far erhvervede ovenstående, da han arbejdede ved den russiske ambassade i Moskva som landbrugsattaché 1934–1937 og 1946–1972.
Minimal aldersslitage, bl. a. få ridser og mærker samt afslag på emalje.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
17 bud