1306/1619
Engelsk skibsrat af træ og messing. Stemplet Brown Bro's & Co Ltd Rosebank Ironworks Edinburgh A1526 1918. Diam. 92.
Iflg. medfølgende brev fra Brown Bross er dette rat en del af en sending leveret til den engelske marine i slutningen af den første verdenskrig, antagelig til brug på en ubåd.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 7. februar 2013
Vurdering
Hammerslag
20 bud