Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ 237”. Et par kurvestole af formbøjet rattan, sæde med sjeneflet. Formgivet 1937. Udført hos Sika-Design. (2)
Præsenteret på Charlottenborgs Forårs-udstilling 1937.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri, nr. 9, 1937. Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998 s. 267.
“De to kurvestoles enkle opbygning og Jacobsens udnyttelse af materialets muligheder for at skabe krumme flader, antyder den interesse for stole opbygget over krumme skaller, som for alvor skulle komme til udfoldelse med hans skalstole fra 1950'erne.”
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den ene stol med løst flet på ryg og manglende flet ved armlæn.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
13 bud