Russisk sukkerskål af delvist forgyldt sølv, ciseleret med geometriske mønstre. Mesterstemplet BH, guardein AK 1881, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 274 gr. H. 11,5.
Russisk flødekande af delvist forgyldt sølv, ciseleret med geometriske mønstre. Utydelig mesterstempel, guardein Victor Savinkov 1886, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 108 gr. H. 9. (2).
Proveniens: Sælgers oldefar, Oscar Kosslar, der var likørproducent i Irkutsk omkring 1900–1930. Hans to døtre blev begge gift med danskere, der arbejdede hhv. ved den transibiriske jernbane og i Store Nordiske Telegrafselskab. Familierne flyttede senere til Danmark.
Minimal aldersslitage. Begge med indgraveret monogram.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
26 bud