1510/​1504

Burmesisk Mandalay buddha stil af udskåret og forgyldt træ, prydet med kulørte spejlstykker, stående på lotustrone. På firsidet, sortmalet sokkel. 20. årh. H. ekskl. sokkel 205.

Revner i træet, bl.a. ved skulder og i ansigtet. Sokkel med revne.

Varia, 5. marts 2015

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK