1510/1504
Burmesisk Mandalay buddha stil af udskåret og forgyldt træ, prydet med kulørte spejlstykker, stående på lotustrone. På firsidet, sortmalet sokkel. 20. årh. H. ekskl. sokkel 205.
Revner i træet, bl.a. ved skulder og i ansigtet. Sokkel med revne.
Varia, 5. marts 2015
Vurdering
Hammerslag