861/​1279

Jens Olsen (f. Ribe 1872, d. København, Død 18. November 1945)

Jens Jacob Bregnø (f. 1877, d. 1946)

“Pyramideuret”. Unika standur af forskellige træsorter. Søjle samt urkasse rigt dekoreret med ægyptiske motiver inspireret af Tutankhamons gravfund, formgivet af Jens Jacob Bregnø. Dekorationer udført af Poul Jørgensen. Snedkerarbejde udført af snedkermester Thomas Georg Madsen. Urværk udført og dateret 1927 af Jens Olsen. Søjle samt urkasse udført og dateret 1928. H. 212.

Proveniens: Udført af og til kunst og snedkermester Thomas Georg Madsen. Efter hans død i 1933 sælges uret på dødsboauktion, hvor det købes af Karl Kiefer, som stiftede Arbejdernes Landsbank. Efter hans død i 1946 arver hans døtre Erna Christensen & Edith Kiefer uret. De sælger i 1985 uret til Arbejdernes Landsbank, hvor det har stået lige siden.

Litteratur: Finn Morbech: “Jens Olsen: Med hænder som en smed og hoved som en lærd”, 1991, afbilledet s. 191.

Art Déco stilen karakteriseres bl.a. ved en eklektisk inspiration og materialevalg fra eksotiske kulturer. Mest tydeligt ses denne karakteristika i den “rendyrkede” franske Art Déco, hvor stilretningen først opstod. Rendyrket Art Déco stil findes kun i meget begrænset omfang i Danmark, og “Pyramideuret” er således et sjældent eksempel på det meget rendyrkede Art Déco udtryk med dets ekstremt høje kvalitet og luksuriøse udførelse i kombination med den eksotiske, ægyptiske udsmykning.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Design, 3. december 2015

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK