1502/24
Dansk Louis XVI kommode af gråmalet og guldstafferet træ, prydet med tandsnit, buet front med fire større og mindre skuffer. 18. årh. H. 84. B. 78. D. 51.
Løst bagben medfølger. Restaureret, nyere bemaling. Flere ringhanke mangler. Revner i træet. Ridser og mærker. Brugsslitage. Nyere bagbeklædning.
Ældre malerier og møbler, 5. januar 2015
Vurdering
Hammerslag