Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Cirkulær skål af stentøj. Dekoreret med celadonglasur på indersiden og på ydersiden med bladlignende mønstre. Sign. GV, udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, K478. Unik. H. 9,1–9,3. Diam. 18–18,3.
Øverste kant med ca. tre afslag (måler ca. 3–9 mm). Fodrandens underside med enkelte små afslag. Skålens inderside med kalkrander. Se venligst dealjefotos.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
42 bud