Francisque Poulbot (f. Saint-Denis 1879, d. Paris 1946)
Fransk propaganda plakat. Sign. Poulbot, 1916. Litografisk tryk i farver opklæbet på lærred. 116×78. Uindrammet.
Proveniens: Hans Bendix' samling.
Huller i hjørnerne og rifter langs plakatens fire sider. Før opklæbning på lærred har plakaten haft såvel vertikale som horisontale folder, der stadig kan anes.
Kunst, antikviteter & design, 30. januar 2020
16 bud