Vilhelm Groth (f. København 1842, d. sst. 1899)
Kystparti fra Skagen en tidlig sensommermorgen den 15. September 1881. Sign. V. Groth, Skagen 15/9 81. Olie på malepap. 26,5×41.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, 1900.
Behov for rensning. Enkelte krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 9. december 2013