1602/​2

Japansk skab af hardwood, prydet med gennembrudte udskæringer og paneler af sort lak med traner, figurer, blomster og bladværk i landskab. 19. årh.s slutning. H. 215. B. 103. D. 33.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Mindere afslag på panel, øverst i midten.

Ældre malerier og møbler, 11. januar 2016

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK